16.04.2019

Połączenie maszyn sterowanych numerycznie z robotem załadowczym oznacza większą efektywność wytwarzania

Współpraca firmy HURCO Werkzeugmaschinen z producentami zautomatyzowanych systemów załadowczych otwiera drogę do większej produktywności i zwiększonych zysków. Zautomatyzowany system załadowczy umożliwia zwiększenie możliwości zarówno wytwarzania pojedynczych sztuk produktów, jak i produkcji małych serii wyrobów, bez dodatkowych nakładów w postaci osób obsługujących maszyny. Poza tym roboty załadowcze mogą pracować również na zmianach nieobsadzonych przez operatorów, a także w weekendy.

Pliening koło Monachium, marzec 2019 r. Oferując rozwiązania w zakresie automatyzacji HURCO, daje przede wszystkim firmom średniej wielkości szansę na skuteczne radzenie sobie z niedoborem fachowców. Jeśli bowiem prace związane z załadowywaniem i rozładowywaniem obrabiarek sterowanych numerycznie przejmie robot, to fachowcy mogą skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach. To sprawia, że maleją koszty jednostkowe produkcji, a personel może być wykorzystany w bardziej efektywny sposób.

. „Współpracujemy z różnymi producentami zautomatyzowanych systemów załadowczych“, mówi Michael Auer, dyrektor zarządzający HURCO Deutschland. „W ten sposób jesteśmy w stanie spełnić wymagania związane z rożnymi procesami i zaoferować naszym klientom zrównoważony sposób zwiększenia produktywności przy zachowaniu tej samej jakości wytwarzania.“ W praktyce oznacza to, iż HURCO informuje klientów o dostosowanych do ich potrzeb rozwiązaniach w zakresie automatyzacji procesów, dostępnych na rynku – takich jak np. EROWA, BMO Automation czy ZeroClamp – i wspiera klientów przy implementacji tych rozwiązań. Może to być nawet integracja obrabiarki poprzez interfejs DNC z istniejącym procesem sterowania produkcją. Oprogramowanie przejmuje tym samym zadania organizacyjne i realizuje zlecenia produkcyjne na podłączonych centrach obróbkowych.

Możliwość połączenia z rożnymi systemami załadowczymi

W tym praktycznym przykładzie zastosowania robot EROWA Robot Compact 80 lub robot Titanium firmy BMO obsługuje dwa sterowane numerycznie centra obróbkowe, które są zadokowane z prawej i z lewej strony systemu załadowczego. Części przeznaczone do obróbki przygotowywane są w komórce robota na paletach.

Zintegrowane w komórce ramię robota umieszcza je następnie po kolei w danym centrum obróbkowym HURCO i odbiera po obróbce, by w komórce ponownie odłożyć je na palety. Nowy robot załadowczy Zerobot® firmy ZeroClamp zmienia przy tym w sposób elastyczny narzędzia i chwytaki w trakcie procesu wytwarzania. „Operatorowi pozostaje w zasadzie jeszcze tylko zaprogramowanie maszyny i zapełnienie regałów w komórce“, objaśnia dyrektor Auer. Podobnie, jak wielu innych wykonawców produkujących na zamówienie, także Peter Lemke, dyrektor zarządzający firmy MAL Metall- und Anlagenbau Lemke GmbH, widzi w automatyzacji pojedynczych operacji procesu wytwarzania jedyną możliwość sprostania zamówieniom, pomimo niedoboru personelu. „Od dłuższego czasu rozpaczliwie poszukujemy specjalistów od obróbki skrawaniem“, opisuje sytuację dyrektor Lemke. „Integracja robota załadowczego z magazynu palet umożliwia nam wykonanie drugiej i trzeciej operacji bez udziału personelu.“

Contact:
HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Imke Blohm
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening
Phone +49 89 905094 28
iblohm@hurco.de

Alexandra Banek
Kontakt

HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening

Telefon+49 (89) 905094 - 29
E-mail abanek@hurco.de