21.06.2018

50 lat obrabiarek firmy HURCO — 50 lat innowacji

Krótkie czasy przebiegu i wyjątkowa precyzja na wszystkich etapach obróbki to cechy, które łączą wszystkie obrabiarki marki HURCO. Historia sukcesu firmy HURCO zaczęła się w 1968 r. w amerykańskim stanie Indiana wraz z wdrożeniem innowacyjnego sterowania wspomaganego komputerowo.

Najszybsza droga do gotowego produktu

Gerald Roch (z lewej) i Edward Humston.

Gerald Roch jako sprzedawca firmy Humston Companies, zajmującej się produkcj instalacji przekonał się, że przedsiębiorstwa wytwarzające pojedyncze i niewielkie serie produktów za pomocą obrabiarek do metalu praktycznie nie są w stanie funkcjonować rentownie ze względu na ręczne konfigurowanie maszyn i kontrolę produkcji. Inżynier ten wpadł na pomysł wyposażenia giętarek do metalu w zautomatyzowane układy sterowania. Coś, co obecnie wydaje się oczywiste, było wówczas całkowitą nowością. W pierwszych latach po wynalezieniu komputery były dostępne jedynie w instytucjach publicznych, a ponadto były bardzo duże i drogie. Mimo to Gerald Roch i jego partner biznesowy Edward Humston wierzyli w swoją wizję i w 1968 r. razem założyli przedsiębiorstwo HURCO Companies Inc.

HU od nazwiska Humston
R od imienia Roch i
CO od angielskiego słowa „company”, oznaczającego firmę).

Pierwszy na świecie zautomatyzowany układ sterowania giętarkami do metalu nazywał się „Autobend”. Już w 1969 r. firma HURCO zaczęła sprzedawać moduł sterowania, a niezbędny kapitał początkowy pozyskano od 21 prywatnych udziałowców. Jednak dopiero w 1979 r. doszło do biznesowego przełomu w odniesieniu do tego innowacyjnego podzespołu. Gerald Roch stale pracował nad ulepszeniem modułu Autobend. Teraz 2-osiowy sterownik CNC umożliwiał zaprogramowanie wybranego kąta wygięcia, a jednocześnie długości elementu poddawanego obróbce. Jednocześnie do modułu Autobend dodano innowacyjną pomoc instalacyjną, dzięki której użytkownik mógł samodzielnie zainstalować program. W ten sposób operator maszyny odzyskał kontrolę nad procesem produkcji.

 

Firma HURCO jest liderem technologicznym od 50 lat

Wizja Geralda Rocha, założyciela firmy HURCO, jest wciąż konsekwentnie realizowana: zwiększanie rentowności w produkcji warsztatowej — w szczególności w przypadku pojedynczych i niewielkich serii — poprzez skrócenie czasu przezbrajania i programowania. Już w 1974 r. ten lider technologiczny wprowadził na rynek pierwszą frezarkę sterowaną za pomocą sterownika CNC. Stała się ona sztandarowym produktem przedsiębiorstwa. Dwa lata później, w 1976 r., firma HURCO zaprezentowała pierwszą wersję programowania dialogowego. Ten typ programowania określany w języku angielskim jako „conversational programming” uznaje się powszechnie za decydujący krok, umożliwiający dalszy rozwój technologiczny branży. W 1979 r. już ponad 30% obrotu przedsiębiorstwa pochodziło spoza Stanów Zjednoczonych. W produkcji elementów sterowania w coraz większym stopniu wykorzystywano własne maszyny. W 1986 r. firma HURCO zaprezentowała pierwszą maszynę z 3-osiowym sterownikiem CNC, a w 2003 r. swoją pierwszą bramę do obróbki w pięciu osiach. Poprzez przejmowanie innych spółek i nawiązywanie współpracy zwiększała się obecność rynkowa firmy HURCO również w Europie. Niemcy jako kraj uprzemysłowiony miał przy tym kluczowe znaczenie. Od 1988 r. za kierowanie sprzedażą i obsługą klienta w całej Europie odpowiada spółka HURCO GmbH Deutschland z siedzibą w Pliening pod Monachium.

Od samego początku firma HURCO stale inwestuje nie tylko w nowe produkty, lecz także, a nawet przede wszystkim, w dalsze rozwijanie już istniejących. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest wielu inżynierów, mechaników i specjalistów IT. Od 1984 r. dzięki podwójnemu ekranowi Ultimax etap programowania stał się jeszcze prostszy, w 1997 r. na rynek wszedł system sterowania VMax, w 2000 r. — WinMax Desktop, a następnie w 2006 r. — oprogramowanie WinMax. „Oferowane przez firmę HURCO maszyny CNC są stale dopasowywane do zmieniających się potrzeb klientów. Obrabiane elementy są coraz bardziej złożone, a ich produkcja — bardziej wymagająca. Nowe wymogi spełniamy dzięki możliwościom naszego układu sterowania CNC” — wyjaśnia Michael Auer, prezes firmy HURCO Deutschland. „W firmie HURCO dbamy o prostotę procesów. Dzięki temu możemy je szybko wdrażać.”

Klienci wybierają firmę HURCO ze względu na większą produktywność

Gdy pytamy „Co doceniają Państwo w firmie HURCO?”, 65 procent ankietowanych w pierwszej kolejności wymienia sprawność układu sterowania. „Do pracy można wdrożyć nawet pracowników bez konkretnej wiedzy z dziedziny programowania. Najpóźniej po dwóch dniach nowi operatorzy potrafią obsługiwać maszyny firmy HURCO” — deklaruje Michael Auer. Jest to również częścią recepty na sukces firmy HURCO. Dzięki kompleksowej ofercie szkoleń oraz programowi serwisowemu możliwa jest partnerska współpraca z klientami. W ten sposób pracownicy firmy HURCO dowiadują się o szczególnych wymaganiach klientów i przyszłościowych trendach.

„Never accept the status quo” — z języka angielskiego „Nigdy nie poprzestawaj na status quo” — to motto Geralda Rocha. Tylko dzięki pomysłowości pracowników przedsiębiorstwa udało się zgłosić ponad 60 patentów. Współzałożyciel firmy HURCO dodaje od siebie, że miał szczęście widzieć, jak pewne rzeczy powinny funkcjonować, a także zawsze miał u swego boku zdolnych pracowników.

Kontakt:
HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening
Phone +49 89 905094 29
abanek@hurco.de

 

Alexandra Banek
Kontakt

HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening

Telefon+49 (89) 905094 - 29
E-mail abanek@hurco.de